Časté dotazy ohledně prodeje nemovitosti

5.3. 2016

Kolik mne bude stát zprostředkování prodeje přes realitní kancelář?

Provizi realitní kanceláři platí prodávající nebo kupující dle domluvy. Výše provize se pohybuje dle kupní ceny v rozmezí 3-7 % (minimálně 35 000 Kč). Náklady spojené s prodejem Vaší nemovitosti (právní servis včetně advokátní úschovy, práce a čas makléře, propagace nemovitosti, atd…) jsou již zahrnuty v provizi.

Jaká částka se na daň z nabytí platí finančnímu úřadu po prodeji?

 Platí se daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze základu daně, přičemž základ daně je kupní cena nebo 75% z odhadní nebo směnné ceny dle vyšší z nich. Poplatníkem daně je nabyvatel. 

Jaká je nejkratší možná doba převodu nemovitosti na katastru? 

 Minimální doba pro převod nemovitosti na katastru nemovitostí je 20 dnů. Během těchto dvaceti dnů běží ochranná lhůta, po kterou nesmí katastrální úřad povolit vklad vlastnického práva. 

Budu něco platit RK, když mou nemovitost po dobu trvání smlouvy neprodá? 

 Vždy je potřeba si přečíst podmínky zprostředkovatelské smlouvy. Tyto podmínky se mohou u různých RK lišit. Naše realitní kancelář si nenárokuje  náhradu nákladů spojených s naší činností,  ty jsou již zahrnuty v provizi. 

Kdy vzniká makléři nárok na provizi?

Nárok na provizi vzniká makléři v momentě, kdy podepíšete kupní smlouvu s kupujícím nalezeným RK. Makléř je tedy maximálně motivovaný Vaši nemovitost prodat, aby vydělal peníze Vám i sobě.

Pokud bude mít zájem o koupi mé nemovitosti klient z konkurenční RK, mohu mu nemovitost prodat, i když jsem uzavřel výhradní smlouvu s jinou RK?

Ano, slušný realitní makléř chodí do spolupráce s ostatními realitními makléři a rozdělí se s nimi o provizi, takže o klienta Vás nepřipraví. Bohužel se najdou i tací, kteří do spolupráce nechodí, vždy je třeba se informovat u konkrétního makléře.

Uvažoval(a) jsem nad prodejem nemovitosti na vlastní pěst. Proč bych se měl(a) rozhodnout pro prodej nemovitosti přes RK?

Běžný člověk nemovitost prodává 1-3 krát za život, makléř zprostředkuje desítky prodejů nemovitostí za rok. Dobrý makléř prodá Vaši nemovitost za vyšší cenu, než byste si ji byli schopni prodat bez RK. Cena se bude blížit nebo rovnat tržní ceně nebo dokonce díky speciálnímu zájmu bude vyšší než tržní cena nemovitosti.  Hlavním důvodem, proč si tedy vybrat makléře je, aby Vám vydělal peníze, které díky práci makléře, RK a advokátní či notářské kanceláři bezpečně přistanou na Vašem účtu.

Co zkrátí dobu prodeje mojí nemovitosti?

Dobu prodeje Vám může zkrátit správně nastavená tržní cena, první dojem klienta z bytu, kvalitní fotografie, videoprohlídka, propagace a reklama nemovitosti. První dojem si klienti vytvoří již z inzerátu, proto pokud chcete prodat nemovitost za nejvyšší cenu, je třeba podmínit prodej kvalitní prezentací a masivní reklamou, aby nabídka oslovila nejlépe 100 % poptávajících klientů.