Změna placení daně při prodeji nemovitosti

9.10. 2016

V České republice se bude platit daň z nabytí nemovitosti jinak, než tomu bylo doposud. Nyní jste si mohli vybrat, zda bude daň ve výši 4% z nabývací hodnoty platit kupující nebo prodávající (ve většině případů platil daň prodávající). S tím už je konec.

wp_20161006_17_46_08_pro

 

Od listopadu bude platit daň kupující.

Změna byla navržena poslanci z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že v případě nezaplacení daně se lépe vymáhá z člověka, který nabyl majetek.

1.6. 2016 poslanci schválili to, o čem se mluví už roky.

27.7. 2016 podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman.

 Změna platí od 1. listopadu 2016.

I nadále platí, že čtyři procenta se hradí z nabývací hodnoty. To není vždy kupní cena. Cenu ve smlouvě je nutné porovnat buď s cenou zjištěnou – znalecký posudek nebo směrnou hodnotou. Pochopitelně platí ta částka, která bude při porovnání vyšší.

Zajímavosti o dani z nabytí nemovitých věcí:
  • Změnou plátce daně odpadá starost kupujícího ručit za zaplacení daně, pokud by prodávající nezaplatil.
  • V senátu padly i návrhy na snížení a dokonce na zrušení daně, bohužel neprošly.
  • U družstevních bytů se nic nemění, daň se nadále neplatí. Člověk si kupuje členská práva a povinnosti, není tedy vlastníkem, ale nájemcem (vlastníkem bytu je družstvo).
  • Na Slovensku se daň z nabytí nemovitých věcí neplatí.

I nadále se platí daň z příjmu ve výši 15 %. Tuto povinnost nemáte, pokud nemovitost obýváte více než 2 roky nebo ji vlastníte více než 5 let.

Osobně si myslím, že daň z převodu nemovitosti by se měla zrušit, jelikož je závislá na životní situaci člověka, který byt koupí a pak opět prodá kvůli neočekávané změně v životě. Poté si opět koupí jinou nemovitost, na které zase zaplatí daň. Pokud by celý život bydlel v jednom bytě, žádnou daň by neplatil.

Uvažujete nad prodejem nemovitosti? Ráda Vám pomůžu nejen s jejím prodejem, ale také s vyhotovením daňového přiznání pro daň z nabytí nemovitých věcí včetně vyřízení případného znaleckého posudku.

Kontakt na mě naleznete zde.